RECENZE: Ukolébavka

21. července 2013 v 11:10 | Lucka |  Recenze
Ukolébavka
Sarah Dessenová


"O lásce už jsem neměla žádné iluze.
Přicházela a odcházela, ranila, a někdy taky ne.
Lidé nemají být spolu navěky, bez ohledu
na to, co se zpívá v písních."

Remy nevěří v lásku, a ostatně proč by měla? Její matka se se popáté vdává a její otec, kterého nikdy nepoznala, ji zanechal jen jednu ubohou píseň - Ukolébavku, kterou si lidé tak často a tak absurdně nechávají hrát na svatbách.

Remy ale věří na zábavu, a tak o kluky nemá nouzi, s kamarádkami chodí pařit a vůbec si užívá života. Přesně podle plánu, s cynismem, nadhledem a jistou dávkou blahosklonnosti nad city ostatních. Pak se ale v jejím životě objeví Dexter a snaží se jí převrátit život vzhůru nohama. Otázkou je, zda o to ledová královna Remy vůbec stojí…Od Sarah Dessenové je to první kniha, kterou jsem si zatím přečetla a byla jsem touhle spisovatelkou mile (velmi mile!) překvapená :) Z nějakého důvodu, a já stále nevím, jaké kouzlo k tomu použila, jsem proletěla těch skoro čtyřista stran aniž bych si toho všimla a musím se přiznat, že se na její druhou knihu Poslouchej! strašně těším.


Co se mi na Ukolébavce hodně líbilo, byly postavy. Sarah Dessenová je domyslela do posledního detailu a rozhodně nezapomněla na positivní a negativní vlastnosti.
Asi nejvýraznější postavou je samozřejmě hlavní hrdinka Remy. Je svérázná a šíleně posedlá pořádkem. Všechno chce mít nalajnované, včetně lidí, které si pouští do života a má přesný plán toho, jak co bude až odejde na vysokou a dokonce i po vysoké. Popravdě řečeno - dost mě tím štvala! I když, není se čemu divit, když se její matka, známá spisovatelka, už po páté vdává a její otec jí po sobě nezanechal nic jiného, než jednu sentimentální píseň. Proto se z Remy stala cynická mrcha, která nevěří v lásku a nepouští si lidi k tělu.
Když do jejího života ze dne na den vpadne Dexter, Remy ještě netuší, že tenhle kluk je možná jiný, než zástupy těch předešlých. Dextera jsem si zamilovala! Celou knihu oživily jeho vtípky i veselá nálada a věčný optimismus a Remy by byla hloupá, kdyby ho nakonec nechala jít :) Jak se ale rozhodne a jak to celé vlastně skončí, to si musíte přečíst sami :)


Nejsem zrovna fanynka romantických knížek pro dívky, které končí přeslazeným happy endem, který přímo bije do očí a chce se vám z něj zvracet duhu... Naštěstí Ukolébavka k těmhle knihám nepatří a přesto, že je o lásce, všechno působí velmi realisticky a nic není přehnané. Konec byl tak trochu předvídatelný, ale byla jsem ráda, že se to obešlo bez tradičního amerického padnutí si do náruče a vášnivého polibku, který následuje vyznáním lásky.
Zkrátka a dobře, konec vyplynul zcela hladce a přirozeně, což se mi líbilo :)

7/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama