RECENZE: Stmívání

30. července 2013 v 10:04 | Lucka |  Recenze

"Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci balancují na ostří nože mezi touhou a hrozným nebezpečím."Když už máme ty prázdiny, poměrně hodně čtu. Doma mi táta pořád nadává, že mám jít ven, pořvávat s někým na ulicích a ne otravovat doma s knížkou a všechny okřikovat, ať jsou zticha... Já čtu ráda, ale už moc není co - knih je samozřejmě hodně, ale ne v dosahu. Takže jsem nakonec, v záchvatu zoufalství sáhla po Stmívání.
No, nestačila jsem zírat...Nemyslím si, že je třeba postavy nějak představovat. Dnes už o Stmívání slyšel každý, každý druhý to viděl jako film...
Je to vpodstatě jednoduchý vzorec, který se u upířích i jiných ság opakuje až nechutně často. Dívčí hrdinka je neodolatelná a v případě Belly navíc takovým tím neobvyklým způsobem, že i přesto, že nemá co nabídnout, můžou se přerazit, aby ji dostali. Samozřejmě touží po tom být se svým upírkem navěky věků, neustále ho přesvědčuje, aby ji kousnul a když se na něj podívá, není schopná slova, protože je z něj úplně hotová. Ach jo.
Edward je sexy upír, který ji touží především sežrat, neustále ji očuchává a mele o tom, že ji chce chránit. Více méně je docela milý, i když se někdy chová jako blázen. Má - jak jinak - super namakanou postavu, je krásný a citlivý. Tak si kladu jednu otázku - proč by měl být každý upír dokonalý? Tedy, ne že by to byl problém jen upírů, v mnoha knihách jsou mužští hrdinové bez jediné chybičky. Ona ta dokonalost člověku potom dost leze krkem.

Víte, celou tu dobu jsem očekávala, že pochopím, proč se tahle přeslazená kniha stala takovým fenoménem. Říkala jsem si, že přece musí být něco tak úžasného, co přitáhlo tisíce lidí a že pokud to našli oni, tak já to tam taky určitě uvidím. Jenže jsme to prostě nenašla.
Děj mi přišel slabý a nijak převratný. Vadilo mi to přehnané klišé a ani styl psaní se mi moc nelíbil a nezaujal.
Po přečtění knihy jsem navíc nabyla dojmu, že parodie Tupíři ještě víc vystihuje tu hloupoučkou naivitu. No, příště až si budeme s kamarádkou dávat Stmívání maroton včetně Tupírů (probíhá to tak, že si z toho děláme srandu a půlku prokecáme... má to svoje kouzlo, nebudu lhát) asi se budu smát ještě víc :)
Bude to asi poprvé, co řeknu, že film se mi líbil víc než kniha ;)

4/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama