RECENZE: Legenda

23. června 2013 v 10:17 | Lucka |  Recenze
Legenda
Marie Lu


"Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika - stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day se naproti tomu narodil ve slumu a už ve svém mladém věku je nehledanějším zločincem Republiky.

Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit. Ovšem pouze do doby, než je zavražděn Metias, bratr Juny, a než se Day stává hlavním podezřelým. Rozpoutává se hra na kočku a myš, v níž se Day snaží ochránit svou rodinu a June pomstít smrt bratra. Ale při šokujícím zvratu událostí oba odhalí, co je ve skutečnosti postavilo proti sobě. Nyní nastává boj o holý život, boj o budoucnost lidstva, boj o skutečnou lidskou svobodu."Už tehdy, když jsem o Legendě poprvé slyšela(bylo to krátce před tím, než si ji bylo možné zakoupit) jsem byla přesvědčená, že tahle knížka má něco do sebe a tak mé očekávání bylo skutečně velké - no, jsem ráda, že jsem se nespletla a odhadla jsem ji správně :)


Vzhledem k tomu, že děj knihy je popsaný už nahoře, myslím, že se rovnou můžeme vrhnout na nějaké to hodnocení :)
Celkově vlastně ani nemám co vytknout, ale tentokrát jsem se rozhodla jednotlivé věci rozebrat zvlášť :)

Obálka: je rozhodně zajímavá, myslím, že ke knize se hodí :) není nijak přeplácaná, líbí se mi její jednoduchost i barva :)


Takhle vypadá originální obálka Legendy :) osobně se mi líbí víc, než ta naše...

Děj: Legenda, stejně jako většina knih, které jsem v poslední době četla(např. Delirium, Divergence...), je kniha, jejíž děj se odehrává v budoucnosti, ve světě, který se nějakým zásadním způsobem odlišuje od toho našeho. Tyto knihy jsou zajímavé, ale trochu mi vadí, že všechny staví na stejném základě - tj. hrdinové jsou nejdřív jen obyčejní, bezvýznamní lidé, ale svým chováním, nebo svými dovednostmi(odvahou, inteligencí apod.) brzy začnou vyčnívat z davu... Netrvá dlouho a bojují o život a protože jsou to knihy pro dívky, tak se i zamilují.
Pokud autor zvládne tenhle základ - který se stává dost nudným, co si budeme povídat - překonat, může z knihy udělat něco opravdu dobrého, ne-li skvělého :) proto dost záleží na postavách, které spisovatel vytvoří :)
Marie Lu vdechla život skvělým postavám! :) Jak Day, tak June mi byli už od začátku velmi sympatičtí a jsem ráda, že ani během plynutí děje se z nich nestali protivové(jak se to třeba povedlo Tris v Rezistenci).


Dále mě na Legendě zaujalo, že příběh je střídavě vyprávěn June a Dayem, což čtenáři nabízí pohled na věc očima obou hrdinů. Knihu to rozhodně dělá zajímavější :)Pokud to mám nějak shrnout, rozhodně musím napsat, že Legenda je opravdu dobrá knížka :) nebudete se u ní nudit a Daye i June si oblíbíte :) nechybělo mi tu ani napětí, akce, láska a přátelství, stejně tak se tu našel boj o rodinu a smrt těch nejbližších.

Legendě bych dala 9/10 bodů, ale říkám si, jestli to není příliš málo :D :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama