TÉMA TÝDNE: Realita?

9. února 2013 v 14:00 | Lucka |  K tématu týdne
Realita. Co to je? Co znamená? Běhá mi z ní mráz po zádech. Protože ji neumím změnit. Realita je snad jen minulostí. Protože to co se právě děje, jakoby snad ještě nebylo reálné. A budoucnost jakoby nebyla."Pro některé lidi je realita širším pojmem než pro jiné, protože se více dívali, více zažili, více četli a více přemýšleli."
T.A.Harris


Realita je celý náš život. Jen ji někteří z nás vnímají a jiní ignorují. Já si myslím, že ignorovat ji, je lepší. Protože když jí dáváme příliš velký význam, stavíme si před sebou zeď, kterou už nemusíme nikdy překonat.
Je to jako tanec. Jako když začne hrát hudba, ale světlo stále svítí. Sedíte tam a nejste schopni se zvednout a začít tančit. Světlo na vás zírá, jako hladový sup. Když ale zavře oči, něco vás zvedá ze židle a vy se najednou vlníte mezi horkými lidskými těli, zcela nazávislí na realitě. Je to jako extáze, je to sebezapření. Chvíle, kdy nejsme tak úplně sami sebou, děláme nesmysli, nemyslíme do detailů a nepřemýšlíme o tom, co si kdo myslí. Na chvíli přestáváme taktizovat každý náš krok.
Je důležité někdy zapomenout na realitu, která nás neustále pronásleduje a zdá se, jakoby jen čekala, kdy si do nás bude moct kopnout nebo nám dát pár facek.


Když jsem nad tím přemýšlela... co je to realita? Odpověď je zdánlivě jednoduchá. Jenže to možná tak jednoduché nebude. Realita mi připadá spíš jako minulost, protože ta je neměnná. Ať uděláme cokoliv, nikdy už nevrátíme to, co jsme udělali před hodinou, včera nebo třeba před rokem. To je realita. Realita jakoby byla otázkou: "Co jsem měl/a udělat, aby všechno bylo jinak?"
Přítomnost je velmi ošemetný pojem. Stejně jako budoucnost. Přítomnost se pomalu přelévá v minulost a někdy je až bolestně reálná. Budoucnost - snad třeba nějaký osud? - je zase zcela nepředvídatelná a tak můžeme jen těžko mluvit o nějaké realitě.


"Realita/skutečnost znamená v běžné řeči i ve filosofii to, co je (případně souhrn všeho, co je), na rozdíl od pouhých domněnek, představ, iluzí, plánů, přání, možností atd."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama