RECENZE: Léčba koněm

16. února 2013 v 17:12 | Lucka |  Recenze
Léčba koněm
Rupert Isaacson


"Kniha je skutečným příběhem Ruperta Isaacsona, rodáka z Jižní Afriky, jemuž se v americkém Texasu narodí syn Rowan. Rodina si s Rowanovou výchovou neví rady a nakonec se zjistí, že chlapec má autismus. Rupert však zjistí, že na jeho syna příznivě účinkují dvě věci: jízda na koni a domorodí léčitelé. Proto se rozhodne podniknout se svou ženou a synem cestu do míst, kde se odpradávna stýkají koně a šamanismus: do Mongolska. Kniha je fascinujícím příběhem této cesty - cesty za uzdravením syna. Kniha poprvé vyšla v roce 2009 a stala se bestsellerem, který už byl přeložen do několika jazyků. O rodině Isaacsonových a jejich cestě do Mongolska byl v roce 2009 také natočen filmový dokument.
Rupert Isaacson se narodil v Londýně, ale vyrostl na koňské farmě v Jižní Africe. Žije v americkém Texasu a dříve se živil především jako poradce v oblasti chovu koní a autor cestopisů. Po úspěchu knihy Léčba koněm se stal světoznámým a věnuje se dnes propagaci hipoterapie. "
Když o tom tak přemýšlím, Léčba koněm, by se mi asi vůbec nedostala do rukou, kdybych ji nedostala jako dárek. To je samozřejmě chyba - alespoň z mého pohledu. Protože se jedná o knihu o odvaze, lásce, víře a cestě za nejistým cílem. Je to kniha o životě a boji, který nás v něm neustále pronásleduje, ať se hneme, kam se hneme.


Celý příběh vypráví sám Rupert Isaacson ze svého pohledu, i když je to pohled, který uvažuje i o emocích ostatních lidí, jako třeba své manželky.
Život Ruperty, Kristiny a jejich syna Rowana zasáhnul autismum - psychická porucha, která se musí léčit, i když, jak je v knize ke konci napsáno, se autismus dá považovat za součást osobnosti a zřejmě se tak úplně vyléčit nedá. I přesto, že údajně existují případy lidí, kteří po léčbě(která je mimochodem dost nákladná) úplně přestali vykazovat známky autismu.
Protože Rupert a Kristina nejsou zrovna bohatí a navíc jsou dost volnomyšlenkáři, Rupert si dlouho pohrává s myšlenkou, vzít Rowana za šamany a když se navíc ukáže, že na malého chlapce má velmi příznivý vliv jízda na koni, přímo se jim nabízí Mongolsko.


Během čtení jsem mockrát přemýšlela o tom, co to vlastně provedli. A čím víc jsem o tom přemýšlela, tím víc mi to připadalo jako šílenství... Asi jsem moc velká realistka, nebo si neumím představit jejich situaci, ale nedokážu si představit, že bych se sebrala a se svým autistickým dítětem, které ještě nechodí ani samo na "velkou" a prostě to "pouští", bych odjela do Mongolska, kde bych celé dny strávila v autě, nebo na koni. Už vůbec mi také nedává smysl to, že tam jeli za nějakými šamany...
Když už jsem knihu četla, vyptávala jsem se rodičů a spolu s mamkou jsme o tom něco málo zjišťovali a jízda na koni má na autistické nebo i jinak psychicky či fyzicky postižené dobrý vliv. Jejich pravidelný krok údajně stimuluje určitou část mozku a tak pomáhá autistům lépe se rozvíjet. U fyzicky postižených to zase funguje tak, že jezdec musí vyvažovat a hledat rovnováhu, což mu taky velmi pomáhá. U šamanských obřadů to má být zase tak, že pravidelný zvuk bubnů a jiných nástrojů má podobný vliv, jako jízda na koni.
Tohle všechno bych chápala, ale finální změna mě stejně doráží... Stejně jako všelijaké to modlení se před spaním, obřady, kde matku a otce švihali přes záda a podobně. Zkrátka a dobře tomu nerozumím.


Léčba koněm


Pokud jde o knihu jako takovou... Příběh je velice zajímavý, bohužel ale tak nějak špatně podaný. Nevím, jestli za to může špatný překlad, nebo neschopnost jejího autora. Příběh je hrozně zdlouhavý a mnoho jeho částí mě vyloženě nudili. Přišlo mi totiž, že celý děj je zbytečně protahovaný a mnoho částí knihy je úplně zbytečných.


Někdy v těchto dnech si chci tento příběh stáhnout jako film, který byl natáčen po cestě Mongolskem, třeba na věc získám nový názor :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markéta Markéta | E-mail | 23. dubna 2013 v 23:27 | Reagovat

Ahoj, prosím Tě, mohla by jsi napsat na mail, jak se ten film jmenuje? Nemohu to na netu najít. Děkuji pěkně :)
Markéta

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama