RECENZE: Delirium - kniha o lásce ve světě bez lásky

26. ledna 2013 v 14:00 | Lucka |  Recenze
Delirium
Lauren Oliver


"Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný..."

Delirium je jednou z mála knih, kterou opravdu vlastním a nepůjčovala jsem si ji. A jsem ráda, že ji mám - patří totiž mezi moje neojoblíbenější knížky. A Lauren Oliver mezi moje nejoblíbenější spisovatelky :)
Abych vám zkráceně představila děj - jistá Lena, která příběh vlastně vypráví, bude mít brzy osmnáct a podstoupí operaci, po které bude vést "šťastný a spokojený" život. Život bez lásky, bez nenávisti - život prázdný a bezesmyslu. Jenže v den své evaulace pozná Alexe a stane se něco nemyslitelného... zamiluje se.


Recenzi na tuto knihu píšu hrozně ráda, protože se mi četla skvěle a můžu ji jen chválit. Nápad psát o světě, o kterém možná stovky lidí tajně sní - o světě, kde by nás netrápila láska - je naprosto geniální. Přiznejme si, kolikrát jsme na sociálních sítích nebo v běžném životě slyšeli: "Ach jo, pitomá/zatracená/zbytečná láska!"
Ze začátku jsem se Deliria vlastně i bála. Je tolik věcí, co se dá zkazit, vzlášť v knize jako je tato. To se ale nestalo. Všechno je dokonalé, souvisí to, navazuje. Všechno zcela přirozeně.
Já osobně jsme si při čtení knihy uvědomila jednu velmi zásadní věc. Uvědomila jsem si, že ve světě, kde by nebyla láska, by nic nedávalo smysl. Protože matka by neobejmula dítě a nedala mu pusu do vlasů. Protože by nás už nic nebavilo. Láska je všude kolem nás i když ji dost možná nevidíme.


Co bych vytkla?
Nic :) děj nevázl, plynul a já jsem hltala. Nejvíc mě dojal konec, ale protože nechci těm, kteří si snad chtějí knihu přečíst, prozrazovat jak to celé bude, tak pomlčím :)


"Miluju tě. Pamatuj si to. To mi nikdy nevezmou."

Poslední slova v knize.


A hodnocení?
Podle školního hodnocení - 1*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 26. ledna 2013 v 14:34 | Reagovat

Tak tu si musím koupit, podle toho co jsi napsala je skvěla :)

2 Lucka Lucka | Web | 26. ledna 2013 v 15:27 | Reagovat

[1]: Ano, to je :) je úžasná!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama